بدهی بابک زنجانی به ۲ میلیارد و ۸۰۰‌ میلیون ‌دلار افزایش یافت

7899 10151627833048954 2102282710 n بدهی بابک زنجانی به ۲ میلیارد و ۸۰۰‌ میلیون ‌دلار افزایش یافت

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به پرونده بدهی ۲.۸ میلیارد دلاری بابک زنجانی، گفت: این مورد قرار شد از مسیرهای مختلف یعنی ریاست مجلس، مطرح شدن در صحن علنی و یا قوه قضائیه پیگیری شود.

جلیل جعفری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به تشکیل کمیته ویژه برای بررسی بدهی ۲ میلیارد دلاری بابک زنجانی به وزارت نفت اظهار داشت: بدهی آقای زنجانی ۲ میلیارد دلار نیست، بلکه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.

وی با بیان اینکه من عضو این کمیته نیستم و در جلسات آن شرکت می‌کنم، افزود: این کمیته حدود ۴ تا ۵ ماه پیش تشکیل شد و تعدادی از نمایندگان علاقه‌مند به بررسی این موضوع شدند و من نیز در جلسات آنها شرکت کردم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: بدهی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری بابک زنجانی به طور کامل با حضور طرفین یعنی مسئولان تامین اجتماعی، وزارت نفت، بانک مسکن، دیوان محاسبات، وزارت اطلاعات و کارشناسان شهرداری مورد بررسی قرار گرفت و کمیته موظف شد تا با ترکیب این اعضا موضوع بدهی را پیگیری کند و پولی که برنگشته بازگردد.

جعفری گفت: بعد از چندین جلسه به این نتیجه رسیدیم با این ترکیب و پیگیری‌های کمیسیون انرژی این مساله محقق نخواهد شد و در جلسه آخری که بنده حضور داشتم، قرار شد از مسیرهای مختلف یعنی ریاست مجلس، مطرح شدن در صحن علنی و یا قوه قضائیه این مورد پیگیری شود و تا جایی که من اطلاع دارم بعد از آن کمیته داخل کمیسیون انرژی کار را به صورت جدی دنبال نمی‌کند، بلکه این کار را در سطح بالاتری دنبال می‌کند.

وی یادآور شد: البته کمیسیون انرژی همچنان نظارت و پیگیر این موضوع است، ولی کمیته ویژه کار خاصی انجام نمی‌دهد و طبق آخرین تصمیم‌گیری آنگونه که مطرح شد قرار بر این شد که تحقیق و تفحص وارد صحن علنی مجلس شود و هنوز تصمیم‌گیری نهایی انجام نشده است. روشن است که نفت و میعانات گازی فروخته شده و آقای بابک زنجانی قرار بوده که این پول را بازگرداند، منتها آن پول در حساب بانکی وی بلوکه شده و پول بازنگشته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به پرسش که آیا معلوم شده که در کمیته آیا آقای زنجانی راست گفته اند یا خیر، تاکید کرد: نه؛ مشخص نیست و معلوم نیست که وی درست می‌گوید و پول کجا است. ما هیچ وقت آقای زنجانی را زیارت نکردیم و خواسته ما این بود که وی را ببینیم که این اتفاق نیفتاده و من شاهد این موضوع نبودم. البته شاید اعضای کمیته با زنجانی خارج از کمیسیون جلسه برگزار کرده باشند، اما من اطلاعی ندارم و در جلسات کمیته که بعضاً در کمیسیون انرژی تشکیل می‌شد، این حضور محقق نشد.

جعفری با بیان اینکه بانک مرکزی بابک زنجانی را تایید کرده بود، تصریح کرد: به همین دلیل توانسته بود که ال‌سی باز کند، لذا تاییدیه بانک مرکزی را داشت. اما پس از این اتفاق بانک مرکزی نتوانست تایید کند که این پول در بانک وجود دارد یا خیر، ولی من فکر می‌کنم این موضوع از طریق صحن علنی پیگیری شود و احتمالا تحقیق و تفحص به تصویب برسد و باید با آن تحقیق و تفحص دقیق‌تر مشخص شود که کجا باید دنبال این موضوع گشت.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s