لاله، ترانه‌خوانِ شادی و امید

ترانه‌های لاله به یک کشور و یک فرهنگ تعلق ندارد، نماد هنر چندصدایی و چندفرهنگی‌ست. سیاهان آفریقا همان اندازه در ترانه‌های او حضور دارند که مردم آسیا و اروپا. او از درد و شادی مردم می گوید، از آرزوها می خواند و امید را پیام‌آور است.

Laleh1 لاله، ترانه‌خوانِ شادی و امید

شهرزادنیوزسال گذشته در اهدای جایزه صلح نوبل در شهر اسلو، دختر جوانی با همراهی ارکستر سمفونیک ترانه‌ای خواند که همه حاضران را تحت تأثیر قرار داد: “بهترین‌ها گاه خیلی زود می میرند”. ترانه را انگار بسیاری از شرکت‌کنندگان به حفظ می دانستند، صدا در صدای او افکندند و با او هم‌آواز شدند. این دختر جوان کسی نبود جز لاله، هنرمند جوان ایرانی. ترانه نیز برای کشته‌شدگان فاجعه نروژ (قربانیان برایویک) در سال گذشته ساخته و خوانده شده بود.

لاله پورکریم، متولد ۱۹۸۲، با نام هنری لاله، سیمایی آشنا در موزیک کشورهای اسکاندیناوی هست. لاله از جمله ایرانیانی است که در سه سالگی به همراه پدر و مادر، در پی تشدید خفقان و آزار دگراندیشان، مجبور به ترک کشور شد. ابتدا در اتحاد شوروی و سپس در سوئد ساکن گشت و در همین کشور موسیقی آموخت و تحصیل کرد، ساکسیفون، گیتار و پیانو می نوازد. در سال ۲۰۰۰ به عنوان بازیگر در فیلم “یالا یالا” بازی کرد. پس از آن به خوانندگی روی آورد و در سال ۲۰۰۵ نخستین آلبوم خویش را روانه بازار کرد. استقبال از آن به اندازه‌ای بود که ۷۱ هفته در صدر جدول بهترین آهنگ‌های سوئد قرار داشت.

Laleh2 لاله، ترانه‌خوانِ شادی و امید

لاله که ترانه‌ آهنگ‌های خویش را نیز خود می سراید، و گاه آهنگ نیز می سازد، در سال ۲۰۰۶ دومین آلبوم خویش را روانه بازار کرد. این البوم نیز با استقبالی بی‌نظیر مواجه شد. در سال ۲۰۱۱ در رابطه با فاجعه ترور در کشور همسایه، نروژ که به مرگ صدها تن انجامید، ترانه‌ای انتشار داد که نه تنها در سوئد، بلکه در نروژ نیز در صدر جدول ترانه‌های روز قرار گرفت. این ترانه‌ را از این پس در بسیاری از مراسم‌های عزا می خوانند. پنداری سوگنامه، سرود و یا مارش عزایی است برای تمامی حوادث نابهنگام. او به زبان انگلیسی و اسپانیولی و هر ازگاه در کنسرت‌ها به فارسی نیز ترانه می خواند.

استقبال از ترانه‌های لاله برایش محبوبیت به همراه داشت. در سال ۲۰۰۵ به عنوان “بهترین هنرمند سال سوئد” برگزیده شد. چندین جایزه دیگر نیز در رابطه با موسیقی دریافت داشت.

در سال ۲۰۰۵ هم‌چنین در سه رشته، به عنوان بهترین خواننده نوآور، بهترین ترانه و بهترین تولیدکننده سال شناخته شد و جوایزی به وی اهدا گشتند.

Laleh3 لاله، ترانه‌خوانِ شادی و امید

لاله در آستانه ۳۱ سالگی، تا کنون ۴ آلبوم انتشار داده و با همین چهار آلبوم در اوج محبوبیت و شهرت قرار دارد. ماه آینده پنجمین آلبوم او نه تنها در کشورهای اسکاندیناوی، در تعدادی دیگر از کشورهای اروپایی هم‌زمان به بازار خواهد آمد.

ترانه‌های لاله به یک کشور و یک فرهنگ تعلق ندارد، نماد هنر چندصدایی و چندفرهنگی‌ست. سیاهان آفریقا همان اندازه در ترانه‌های او حضور دارند که مردم آسیا و اروپا. او از درد و شادی مردم می گوید، از آرزوها می خواند و امید را پیام‌آور است. هفته‌نامه “اشپیگل” در شماره پیشین خود، ضمن خبر انتشار آخرین آلبوم لاله در آلمان، او را هنرمند با استعدای نامیده که دروازه‌های شهرت جهانی یک به یک به رویش گشوده می شود.

در نخستین شماره از مجله “ایران دات” که “شهرزادنیوز” به دو زبان فارسی و انگلیسی در هلند منتشر می کند، گزارشی مفصل از این هنرمند انتشار یافته است.

با آرزوی موفقیت هر چه بیشتر برای لاله

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s