پارلمان اروپا: پاسخی جدی به عاملان حمله شیمیایی در سوریه داده شود

 

0,,16439991 303,00 پارلمان اروپا: پاسخی جدی به عاملان حمله شیمیایی در سوریه داده شود

دویچه وله فارسی

پارلمان اروپا، جامعه جهانی را به واکنش “جدی، قاطع و هدفمند” به حمله شیمیایی در سوریه فراخواند. بیانیه این پارلمان، قتل‌عام ۲۱ اوت را جنایت جنگی خوانده و تدابیر بازدارنده و تنبیهی علیه بشار اسد را ضروری دانسته است.

به نظر می‌رسد که پارلمان اروپا خواستار لغو حمله نظامی به‌عنوان یکی از گزینه‌های مطرح در مورد سوریه نیست. روز پنجشنبه (۱۲سپتامبر/۲۱شهریور) بیانیه‌ای در خصوص لزوم واکنش جامعه جهانی به کاربست سلاح شیمیایی در سوریه از سوی این پارلمان صادر شد. اکثریت نمایندگان جامعه جهانی را به پاسخی “قاطع و محکم” به رژیم اسد فراخواندند؛ پاسخی که نافی اقدامی بازدارنده نباشد.

پارلمان اروپا با صدور این بیانیه، در صدد تاکید بر قابل قبول نبودن چنین جنایاتی است. این در حالی است که باراک اوباما با وجود تلاش برای ایجاد ائتلافی جهانی در مواجهه با رژیم اسد، حمله نظامی به این کشور را به تعویق انداخت.

پارلمان اروپا با صدور این بیانیه، در صدد تاکید بر قابل قبول نبودن چنین جنایاتی است. این در حالی است که باراک اوباما با وجود تلاش برای ایجاد ائتلافی جهانی در مواجهه با رژیم اسد، حمله نظامی به این کشور را به تعویق انداخت.

روسیه از جمله کشورهایی است که از صدور قطعنامه‌های الزام‌آور ‌در شورای امنیت علیه سوریه جلوگیری کرده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی مقاله‌ای که روز پنجشنبه در”نیویورک تایمز” منتشر شد، با تاکید دوباره بر خطرات مداخله نظامی در سوریه، از آمریکا و سیاست اوباما به سختی انتقاد کرد. او یادآوری کرد که راه حل بحران سوریه، کنترل بین‌المللی زرادخانه شیمیایی سوریه و امحای این تسلیحات است؛ نه جنگ.

پارلمان اروپا در استقبال از پیشنهاد روسیه، خواستار آن شده که سازمان ملل هر چه زودتر نتیجه تحقیقات در باره کاربست سلاح شیمیایی در سوریه را معلوم سازد و گزارش آن را به شورای امنیت تسلیم نماید.

گزارش سازمان ملل دوشنبه منتشر می‌شود

آن گونه که لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه می‌گوید، گزارش بازرسان سازمان ملل در مورد حمله شیمیایی روز ۲۱ اوت به حومه دمشق احتمالا روز دوشنبه ۱۶ سپتامبر منتشر می‌شود. فابیوس به رادیو فرانسه گفته که در این گزارش از “قتل‌عام شیمیایی” سخن می‌رود.

ایالات متحده، فرانسه و بسیاری کشورهای غربی، بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی به شهروندان سوریه معرفی کرده‌اند. صدها نفر در اثر گاز سمی در ال‌غوطه، در نزدیکی دمشق جان باخته‌اند که بسیاری از آنها کودک بوده‌اند. لوران فابیوس می‌گوید: «نتیجه‌گیری در مورد عامل این حمله دشوار نیست؛ تنها رژیم سوریه واجد چنین سلاح‌هایی است و تنها رژیم سوریه، از چنین حمله‌ای سود می‌برد.»

اما دسترسی شورشیان مخالف اسد به سلاح شیمیایی نیز قابل انکار نیست و پوتین هم آنها را مسئول حمله شیمیایی معرفی کرده است. رئیس جمهور روسیه در مقاله خود در “نیویورک تایمز” تصریح کرده که شکی در کاربست سلاح شیمیایی در سوریه نیست اما «دلایلی نیز وجود دارند که استفاده شورشیان از آنها را ثابت می‌کنند.» پوتین استدلال کرده که شورشیان با کاربست این سلاح‌ها خواسته‌اند غرب را تحریک کنند تا هر چه زودتر به سوریه حمله نظامی کند.

با این همه و با وجود اصرار و انکار متقابل دولت سوریه و شورشیان در به کارگیری سلاح شیمیایی، این گزارش بازرسان سازمان ملل است که حقیقت امر را روشن خواهد کرد.

تردید ترکیه در امکان کنترل تسلیحات شیمیایی سوریه

در این میان، نخست وزیر ترکیه نسبت به اجرایی شدن طرح کنترل زرادخانه شیمیایی سوریه ابراز بدبینی کرد. رجب طیب اردوغان طی یک سخنرانی در استانبول گفت: «رژیم اسد تاکنون به هیچ یک از تعهدات خود پایبند نمانده و بعید است در این زمینه نیز تعهدی به گردن بگیرد.» به اعتقاد نخست وزیر ترکیه، اسد با این طرح می‌تواند زمان بخرد و مردم هر چه بیشتری را به خاک و خون بکشاند.

از سوی دیگر، بشار اسد در روز پنجشنبه (۱۲ سپتامبر/۲۱ شهریور) و طی گفتگو با یک شبکه تلویزیونی روسی، تصریح کرد که ابراز آمادگی برای کنترل تسلیحات شیمیایی کشورش، ناشی از تهدیدات آمریکا نبوده، بلکه به خاطر ارائه این طرح توسط روسیه بوده است.

رئیس جمهور آمریکا پیش‌تر گفته بود، موافقت سوریه با کنترل زرادخانه تسلیحاتی‌‌اش، ناشی از جدیت و پیگیری وی در تهدید به حمله نظامی بوده است. اوباما این تحول را “پیشرفت و موفقیتی” در سیاست خود در قبال سوریه خوانده بود.

اسد در گفتگو با شبکه تلویزیونی “روسیا ۲۴” تاکید کرد که فشار آمریکا در حمله نظامی به سوریه، کوچکترین تاثیری در این تصمیم نداشته است. خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از اسد می‌نویسد، سوریه به زودی و به منظور آماده کردن یک معاهده ‌مربوط به تسلیحات شیمیایی، مدارکی به سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s