توئیتر و فیس بوک در ایران باز هم مسدود شدند

دسترسی مستقیم به توئیتر و فیسبوک در ایران بار دیگر مسدود شده است.

در پی گزارش‌های حاکی از اینکه کاربران ایرانی از آزادی دسترسی به شبکه‌های اجتماعی برخوردار شده‌اند، روز سه شنبه، ٢۶ شهریور (١٧ سپتامبر)، منابع خبری و کاربران اینترنتی در ایران گفتند که دسترسی مستقیم به توئیتر و فیسبوک بار دیگر ناممکن شده است.

internet توئیتر و فیس بوک در ایران باز هم مسدود شدند

به گزارش خراسان نیوز روز گذشته معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد که اتصال ۴۰۰ هزار خانوار در کشور و جداسازی آنها از اینترنت و اتصال به شبکه ملی اطلاعات (اینترنت ملی) آغاز شده است. وعده‌ای که مدت‌ها سر و صدا کرده بود به تحقق پیوست.

پیشتر، خبرگزاری مهر به نقل از عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه – نهاد دولتی نظارت بر سایت‌های اینترنتی – گزارش کرده بود که آزادی دسترسی به توئیتر و فیسبوک احتمالا ناشی از بروز مشکلات فنی در برخی ISP ها بوده است.

وی هشدار داده بود که اگر این وضعیت باعث شده باشد تا برخی ارائه‌دهندگان خدمات اینرنتی مرتکب “قصور” شده باشند، بازهم طبق قوانین دارای مسئولیت کیفری هستند.

این در حالیست که رهبر جمهوری اسلامی و وزیران دولت در این شبکه اجتماعی حضور پر رنگی‌ دارند، و مسئولین هیچگاه به این تناقض پاسخ نداده اند پس چرا مردم اجازه استفاده از فیسبوک ندارند.
لازم به ذکر است خبر “دسترسی آزاد” چند ساعته ایرانیان به توئیتر و فیس‌بوک در برخی رسانه‌های خارجی انعکاسی مثبت یافت که از آن به عنوان نشانه‌ای احتمالی از تغییر سیاست جمهوری اسلامی در زمینه رفع محدودیت آزادی ارتباطات شهروندان این کشور نام بردند. و باعث خوشحالی‌ بین کاربران و امیدواری به باز تر شدن فضا توسط دولت شده بود. حتی کامبیز حسینی‌ نیز با ابراز امیدواری در صفحه رسمی‌ خود از روحانی تشکر کرد!

جمهوری اسلامی در پی تظاهرات اعتراضی به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١۳٨٨، دسترسی به فیس بوک و توئیتر را ممنوع و دسترسی به آنها را مسدود کرده و کاربران ایرانی ناگزیر بوده‌اند با استفاده از فیلترشکن از امکانات شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

1176231 414235988698715 750785522 n توئیتر و فیس بوک در ایران باز هم مسدود شدند

پیش از انتشار این خبر توسط خبرگزاری مهر، این سوال در صفحه فیسبوک سپیده دم منتشر شد:
عده‌ای می‌گویند فیسبوک وزیر خارجه ایران هم هک شد. در آخرین پست محمد جواد ظریف می خوانیم:
«یکی به آقای روحانی بگه شــــــــبـــهـــــات انتخابات ۸۸ با کشته شدن جوانان ، فحاشی ، زندان ، کهریزک ، کوی دانشگاه ، و حصر و …چـــــــگــــونه بر طرف شده که می گوئید با رأی ما به شما بر طرف شد ، بگوئید ما ( رأی دهندگان ) به شما رأی نـــــدادیم که شبهات ۸۸ را بر طرف کنیم ، بگوئید کسی که بــــــایـــد شبهات را بر طرف کـــنــد که نــــکرده است ، نــــظــام است نــــــــه اینکه مردمی که به شما رأی داده اند»
آیا به نظر شما این صفحه هک شده؟ یا روشی‌ است برای مهندسی‌ افکار عمومی‌، کاستن از خشم عمومی‌ و فردا تکذیب! همان کاری که پس از انتشار سخنان هاشمی‌ در مورد سوریه شاهد آن بودیم.
عبدالرضا احمدی می‌گوید: سوالی که مطرح این که چرا تا به امروز کسی صفحه آقای خامنه ای رو هک نکرده؟ یعنی اون منزه تر از کابینه آقای روحانی است و یا این کاره تر !

 

با آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید، گزارش‌هایی از استفاده برخی مقامات دولتی، از جمله رئیس جمهوری و وزیر خارجه، از رسانه‌های اجتماعی انتشار یافت.

در مورد حسن روحانی، انتشار خبر پیام تبریک توئیتری منتسب به او به یهودیان جهان انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت اما این خبر بعدا تکذیب شد با این حال وزیر امور خارجه رسما به استفاده از توئیتر ادامه می‌دهد.

برخی از منتقدان جمهوری اسلامی استفاده مقامات حکومتی و محرومیت سایر شهروندان از این امکانات را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

روز سه شنبه، خبرگزاری خبرآنلاین گزارش کردکه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، در صفحه فیسبوک خود، نوشته است “بعد از هک شدن صفحه فیسبوک، چند روزی توفیق پیدا نکردم با شما گفت‌وگو کنم. دسترسی خودم به اینترنت را برای پیشگیری از ورود غیرقانونی مجدد محدود کردم تا راهی برای حل این مشکل پیدا کنم.”

محمد جواد ظریف در این پیام، شرکت حسن روحانی در اجلاس گروه شانگهای در قیرقیزستان را مثبت ارزیابی کرده و خبر داده است که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک بوده و قرار است با وزیران خارجه تعدادی از کشورهای گروه ١+۵ و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کند.

از زمان اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸، جمهوری اسلامی همچنین محدودیت‌های شدیدی را علیه فعالیت نمایندگان رسانه‌های بین‌المللی در ایران و دسترسی ایرانیان به شبکه های خبررسانی خارج از کشور به اجرا گذاشته است در حالیکه به گفته ناظران، در داخل کشور نیز، رسانه‌های همگانی تحت فشار شدید بوده‌اند.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s