فیلم «گذشته» نماینده ایران در جوایز اسکار ۲۰۱۴ شد

F2F4E6BB 9180 43CC B67C 2D2F609C5B77 w640 r1 s فيلم «گذشته» نماينده ايران در جوايز اسکار ۲۰۱۴ شد

مدیر بخش بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی روز یکشنبه، هفتم مهر ماه، اعلام کرد که بر اساس رای کمیته انتخاب فیلم ایرانی برای حضور در هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار، نماینده امسال ایران فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی است.

به گزارش سایت خبرآنلاین، امیر اسفندیاری گفته که «کمیته انتخاب فیلم پس از ورود به بحث در خصوص دو نامزد نهایی، فیلم‌های «در بند» ساخته پرویز شهبازی و «گذشته» ساخته اصغر فرهادی، در یکی از چالشی‌ترین جلسات ادوار اخیر، عاقبت به معرفی «گذشته» به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی رای داد».

فاطمه معتمد‌آریا، مسعود کیمیایی، بهروز افخمی، کمال تبریزی، حسن حسندوست، مسعود رایگان، علیرضا زرین‌دست، حسین معززی‌نیا و امیر اسفندیاری اعضای کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران برای حضور در هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار بودند.

فیلم «گذشته» داستان مردی ایرانی با نام احمد است که چهار سال پس از جدایی از همسر فرانسوی‌اش به درخواست او راهی پاریس می شود تا مراحل اداری طلاق خود را طی و ثبت کند. وی پس از رفتن به فرانسه می‌بیند که مرد دیگری در زندگی همسر و دو بچه‌اش وارد شده است.

علی مصفا، برنیس بژو و طاهر رحیم از جمله بازیگران فیلم گذشته هستند که تمام مراحل فیلمبرداری و ساخت آن در فرانسه انجام شده است.

این فیلم نخستین بار در ماه مه و در جشنواره کن به روی پرده رفت و جایزه بهترین بازیگر زن را برای برنیس بژو به ارمغان آورد.

کمیته انتخاب فیلم ایرانی برای اسکار در گزارشی به قلم مسعود کیمیایی نوشته که علت انتخاب فیلم «گذشته» برای اسکار این بود که «به قضاوت‌های سینمای آمریکا» نزدیک‌تر بوده است.

در این گزارش با اشاره به «دربند» ساخته پرویز شهبازی که رقیب فیلم اصغر فرهادی بود، تصریح شده است: «”در بند” با موضوعی ایرانی، با پرداختی از سینمای متدوال مستقل، آمده از سینمای معترض و فیلم “گذشته”، صاحب یک سینمای متاثر از گرامر سینمایی جهان، پر از دانایی‌های یک فیلمبردار، بازی بازیگران و چرخیدن در یک خانه کوچک، بدون گم کردگی و خلاف راه».

در این گزارش آمده است: «از فیلم “در بند” چیزی کسر نشد، در بلندی ایستاد و فیلم “گذشته” با یک عقیده پیش بینی شده روبرو شد که به قضاوت‌های سیاسی آمریکا، خصوصا شناخت شیوه کارگردانی آقای اصغر فرهادی آشناتر است».

فیلم قبلی اصغر فرهادی با نام «جدایی نادر از سیمین» نیز سال گذشته در جوایز اسکار شرکت کرد که جایزه بهترین فیلم خارجی را از آن خود کرد. این فیلم عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را از آن خود کرده است.

هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار روز دوم مارس ۲۰۱۴- ۱۲ اسفند ۹۲- در لس آنجلس برگزار خواهد شد.

 

منبع: رادیو فردا

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s