کانادا: کلمات محبت‌آمیز، یک لبخند و رفتار فریبنده جایگزینی برای عملکرد واقعی به شمار نمی‌روند

16474289 7729112acaad کانادا: کلمات محبت‌آمیز، یک لبخند و رفتار فریبنده جایگزینی برای عملکرد واقعی به شمار نمی‌روند

دویچه وله فارسی

وزیر امور خارجه کانادا می‌گوید تا زمانی که ایران نشانه‌های روشنی در مورد تغییر در برنامه هسته‌ای نشان نداده، تحریم‌های “سخت” علیه این کشور بایستی حفظ شوند. جان برد خواستار رویکردی محتاطانه نسبت به سخنان حسن روحانی شد.

وزیر امور خارجه کانادا روز دوشنبه (۳۰ سپتامبر/۸ مهر) در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که جامعه جهانی بایستی در برابر اظهارات حسن‌روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در مورد توافق هسته‌ای محتاط بماند. به گفته جان برد “کلمات محبت‌آمیز، یک لبخند و رفتار فریبنده جایگزینی برای عملکرد واقعی به شمار نمی‌روند.”

آقای برد اضافه کرد: «هیچ چیز به اندازه مشاهده تغییر در برنامه‌های جاه‌طلبانه هسته‌ای ایران، تغییر در سوابق وحشتناک در زمینه حقوق بشر و پایان دادن به حمایت‌های مادی ایران از تروریسم موجب خوشحالی کانادا نخواهد شد.»

وزیر امور خارجه کانادا تأکید کرد که هم اکنون زمان آن است تا جامعه جهانی تحریم‌های “سخت” علیه ایران را به منظور وادار کردن این کشور برای گزینش راهی دیگر در برنامه هسته‌ای خود حفظ کند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در جریان سفر خود به نیویورک و حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های خود بر آمادگی ایران برای پایان دادن به مناقشه هسته‌ای تأکید کرد. روحانی در گفت‌وگوی تلفنی خود با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، که در آستانه بازگشت به تهران انجام گرفت، اظهار داشته بود که با عزم سیاسی می‌توان به سرعت به اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران پایان داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به این سخنان، اظهارات رئیس‌جمهوری ایران را “رفتاری فریبنده” برای تحت تأثیر قرار دادن دیگران دانست و گفت که در دیدار با باراک اوباما، در واشنگتن قصد دارد تا “حقیقت” را در مورد برنامه هسته‌ای ایران بگوید.

نتانیاهو پیش از پرواز به مقصد آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی در اسرائیل عنوان کرده بود: «گفتن حقیقت در این شرایط امری حیاتی برای صلح و امنیت جهانی و البته برای امنیت اسرائیل است.»

اسرائیل در نظر دارد تا همچنان به تلاش‌ها برای عملی ساختن تحریم‌های شدیدتر علیه ایران ادامه دهد.

دولت کانادا خردادماه امسال تمامی روابط تجاری خود را به دلیل “نگرانی جدی” در مورد برنامه‌های هسته‌ای، با ایران قطع کرد. قطع مراودات تجاری کانادا با ایران ۹ ماه پس از قطع روابط دیپلماتیک اتاوا و تهران صورت گرفت.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s