ایـــــران : October 08, 2013 at 08:38PM

مهلت کوتاه برای نجات پسر جوان از چوبه دار
________________________
پسر نوجوانی که هفته پیش هنگام اجرای حکم قصاص از مرگ نجات یافته و دوباره به سلولش در زندان بازگشته بود فقط یک هفته برای پرداخت مبلغ تعیین‌شده از سوی اولیای دم مقتول زمان دارد و در صورتی که نتواند دیه را بپردازد بار دیگر پای چوبه دار خواهد رفت.

به گزارش شرق، این جوان که محمد نام‌ دارد و اکنون 23‌ساله است، وقتی 18سال و دوماه داشت در درگیری خونینی جوانی دیگر را در اهواز به قتل رساند.

محمد در تحقیقات به جرم خود اعتراف کرد و گفت قصد کشتن نداشت و حین درگیری با چاقو به مقتول ضربه زد تا وی را زخمی‌کند. دفاعیات محمد کارساز نبود و او با درخواست اولیای‌دم به قصاص محکوم شد.

پنج‌سال بعد از تشکیل پرونده و طی‌شدن مراحل قانونی، هفته قبل خبر رسید محمد به سلول انفرادی منتقل شده و قرار است صبح روز دوشنبه اعدام شود.

به این ترتیب تلاش‌های قبیله محمد و بزرگان قبیله مقتول در اهواز و آبادان برای جلوگیری از اجرای حکم آغاز شد اما پدر مقتول همچنان بر اجرای حکم قصاص پافشاری کرد و التماس‌های محمد برای گذشت هم فایده‌ای نداشت تا اینکه وقتی طناب ‌دار دور گردن محمد افتاد و پدر مقتول اهرم را برای باز شدن چال زیر پای محمد حرکت داد چشم‌درچشم حاضران که با نگاهی بهت‌زده از او می‌خواستند این کار را نکند انداخت و در یک لحظه گفت به خاطر خدا گذشت می‌کند البته این گذشت مشروط به دریافت دیه ‌شد و او گفت در صورتی که اولیای‌دم نتوانند مبلغ درخواستی وی را تامین کنند حکم قصاص را اجرا خواهد کرد.

این در حالی‌ بود که پدر محمد که مردی فقیر بود برای تامین هزینه‌های زندگی فرزندانش به سمت خریدوفروش مواد رفت اما حین معامله بازداشت و به حبس ابد محکوم شد. در این مدت نیز او به دلیل زندانی بودن نتوانسته برای نجات جان فرزندش اقدامی انجام دهد.

بزرگان دو قبیله با توجه به فرصتی که خانواده مقتول به محمد دادند دور هم جمع شدند تا بر سر مبلغ دیه درخواستی از سوی اولیای‌دم به توافق برسند در نهایت روز یکشنبه هفته جاری روسای هر دو قبیله بر سر مبلغ 380میلیون‌تومان دیه توافق کردند اما این توافق هم نتوانست به کابوس اعدام جوان اهوازی پایان دهد و زمانی که مشخص شد قبیله او فقط توانسته 200میلیون‌تومان از این پول را تامین کند یک‌بار دیگر جوان اهوازی در آستانه اعدام قرار گرفت.

یکی از نزدیکان محمد در این خصوص گفت: در صورتی که نتوانیم 180‌میلیون‌تومان مابقی را تهیه کنیم محمد پای چوبه‌دار خواهد رفت.

او در مورد وضعیت خانواده محمد گفت: آنها خانواده بسیار فقیری هستند پدر محمد در زندان و مادرش زنی تنهاست که حتی قدرت تامین هزینه‌های روزمره زندگی را هم ندارد. او به لحاظ روحی در شرایط بسیار بدی قرار دارد و به همین دلیل باید تحت نظر دکتر باشد. انتظار اعدام فرزند درد بزرگی است که این زن آن را تحمل می‌کند.

از سوی دیگر عبدالصمد خرمشاهی، سارا نجیمی و حسن آقاخانی- سه وکیلی که به رایگان دفاع از محمد را برعهده گرفته‌اند- نیز گفته‌اند این جوان هم در شرایط بد روحی قرار دارد. خرمشاهی در این‌باره گفت: هفته گذشته برای دیدن محمد به اهواز رفتم. او به دلیل رفتن پای چوبه‌دار در وضعیت روحی بسیار بدی قرار داشت و کاملا گنگ بود.

شوک ناشی از دیدن صحنه اعدام او را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده ‌بود با این حال در چند جمله‌ای که با هم صحبت کردیم از او قول گرفتم در صورت آزادی راه درستی را انتخاب کند و زندگی سالمی داشته‌ باشد. تجربه‌ای که محمد داشته قطعا مانع بازگشت دوباره او به سمت خلاف است و این جوان بعد از آزادی اول نیاز به روان‌درمانی دارد تا بتواند شب اعدام را فراموش کند.

خرمشاهی گفت: خدا را شکر اولیای‌دم حاضر به گذشت شدند البته مبلغی که درخواست کرده‌اند بسیار بالاست و تامین آن از عهده خانواده فقیری چون خانواده محمد برنمی‌آید به همین دلیل محمد نیازمند یاری هموطنانش است.

البته 200‌میلیون‌تومان از این پول تامین شده و برای نجات او به 180‌میلیون‌تومان دیگر نیاز ‌است در صورتی‌که مردم یاری کنند می‌توانیم یک جوان را که به خاطر آموزه‌های غلط و بر اثر یک اتفاق مرتکب جرم شده ‌است، از قصاص نجات دهیم.

خرمشاهی گفت: هموطنانی که می‌خواهند به محمد کمک کنند می‌توانند با شماره تلفن 09123574484 متعلق به حسن آقاخانی تماس بگیرند تا شماره حساب در اختیار آنها قرار گیرد. من از هموطنان درخواست دارم به این جوان کمک کنند، چرا که او فقط یک هفته تا قصاص فاصله دارد و اگر در یک هفته نتوانیم این پول را پرداخت کنیم او پای چوبه‌دار می‌رود.

او در مورد مبلغ دیه هم گفت: قانون به اولیای‌دم اختیار داده ‌است در صورت گذشت از قصاص دیه قانونی یا بیشتر از آن را طلب کنند. این تصمیم اولیای‌دم نیز برای ما قابل احترام است و به خاطر گذشتی که انجام داده‌اند از آنها تشکر می‌کنیم.
ایـــــران

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s