جایزه ساخاروف ۲۰۱۳ به ملاله یوسف‌زی رسید

دختر شانزده ساله پاکستانی که به دلیل فعالیت در جهت آموزش دختران هم‌میهنش مورد ترور نافرجام طالبان قرار گرفت، جایزه آزادی اندیشه پارلمان اروپا را دریافت کرد. اسنودن و بیالیاتسکی هم نامزد دریافت این جایزه شده بودند.

0,,17149372 303,00 جایزه ساخاروف ۲۰۱۳ به ملاله یوسف‌زی رسید

پارلمان اروپا نیمروز پنجشنبه (۱۰ اکتبر/ ۱۸ مهر) برنده “جایزه ساخاروف” ۲۰۱۳ را معرفی کرد. این جایزه که برای آزادی اندیشه اعطا می‌شود، امسال به ملاله یوسف‌زی، دختر ۱۶ ساله پاکستانی رسید.

یوسف‌زی که در کشور خود برای آموزش دختران تلاش می‌کرد، در اکتبر ۲۰۱۲ (یک سال پیش) توسط طالبان ترور شد اما از این حمله جان سالم به در برد. طالبان پاکستان حمله‌ی تروریستی به وی را توجیه کردند و این فعال حقوق بشری را “جاسوس غرب” و “سزاوار مرگ” خواندند.

این نوجوان پاکستانی در دره‌ی سوات از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت؛ به شدت مجروح شد، ولی زنده ماند. وی را برای مداوا به بریتانیا منتقل کردند. گلوله‌ای که به سوی ملاله شلیک شده بود، پس از عبور از ناحیه‌ای در سر وارد شانه‌ی او شده و در آنجا گیر کرده بود.

قتل دگراندیشان توسط اسلام‌گرایان افراطی، بخشی از زندگی روزمره در پاکستان است. ولی تاکنون هیچ سوء‌قصدی مانند نمونه‌ی ملاله یوسف‌زی نتوانسته بود افکار عمومی در این کشور را چنین تحریک کند و به واکنش علیه طالبان وادارد.

<div data-title="ملاله در سازمان ملل: اجازه دهید قلم‌های‌مان را برداریم
” data-id=”16948537″ data-date=”20130712″ data-datetime=”201307121712″>

016948324 30300 جایزه ساخاروف ۲۰۱۳ به ملاله یوسف‌زی رسید

ملاله در سازمان ملل: اجازه دهید قلم‌های‌مان را برداریم
سازمان ملل دوازدهم ژوئیه،شانزدهمین سالروز تولد ملاله یوسف‌زی را “روز ملاله” نام‌گذاری کرده است. ملاله دختر پاکستانی است که به خاطر دفاعش از حق آموزش کودکان هدف ترور طالبان واقع شد، اما جان سالم به دربرد.

جایزه ساخاروف همچنین به نسرین ستوده، حقوقدان و فعال ایرانی حقوق بشر، و جعفر پناهی، کارگردان، اعطا شده است. این دو نیز در زمان اعلام رأی در زندان بودند و جایزه‌شان روی صندلی خالی قرار داده شد.

دیگر نامزدهای ۲۰۱۳

ادوارد اسنودن، کارمند پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا که به دلیل افشاگری در مورد جاسوسی اینترنتی دولت‌ها تحت تعقیب قرار گرفته است، دیگر نامزد دریافت جایزه ساخاروف ۲۰۱۳ بود. پیش از این سه نهاد مدنی آلمان با اعطای جایزه “افشاگران” به ادوارد اسنودن از عمل وی در راستای دفاع از حقوق شهروندی تقدیر کردند.

ملاله در سازمان ملل: اجازه دهید قلم‌های‌مان را برداریم

افزون بر این، سه فعال حقوق بشری از بلاروس نامزد دریافت جایزه آزادی اندیشه پارلمان اروپا شده بودند. آلیِس بیالیاتسکی یکی از آنها بود. این فعال ۵۱ ساله پیش‌تر جایزه “واتسلاو هاول” برای حقوق بشر از شورای اروپا را دریافت کرده بود.

بیالیاتسکی در سال ۲۰۱۱ به اتهام “فرار مالیاتی” به ۵/ ۴ سال حبس محکوم شد. روند دادرسی به پرونده او با اعتراض شدید بین‌المللی روبه‌رو شد. ناتالیا پینچوک، همسر بیالیاتسکی، در استراسبورگ جایزه همسر خود را دریافت کرد. او شرایط حبس همسرش را بسیار دشوار تشریح کرد.

روسیه سفید (بلاروس) تحت حکمرانی الکساندر لوکاشنکو، آخرین دیکتاتور اروپا، عضو شورای اروپا نیست. این کشور تنها کشور اروپایی است که هنوز حکم اعدام در آن اجرا می‌شود.