افزایش آمار مبتلایان به ایدز در کشور

AIDS dreamstime A افزایش آمار مبتلایان به ایدز در کشور

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: از ابتدای اپیدمی ایدز در کشور تاکنون ۵ هزار و ۳۴۵ ایرانی به دلیل ابتلاء به این بیماری فوت کرده‌اند و برآورد ما اینست که طی سه سال آینده تعداد مبتلایان HIV به ۱۲۰ هزار نفر برسند.

به گزارش اخبار روز به نقل از تسنیم، محمود نبوی معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام این خبر اظهار داشت: هم اکنون تعداد بیماران مبتلا به ایدز طبق آمار رسمی بیش از ۲۱ هزار نفر است ولی برآوردها نشان از وجود قریب به ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به HIV در کشور می‌دهند.
نبوی که در جلسه ای با حضور خانم پروفسور اولیلا، مشاور وزرات بهداشت و رفاه کشور فنلاند و مدرس کارگاه بین المللی ارتقای سلامت سازمان بهداشت جهانی سخن می‌گفت، افزود: برآورد ما اینست که طی سه سال آینده این تعداد در آمارها به ۱۲۰ هزار نفر برسند.
وی ادامه داد: ۵۶ درصد از این افراد در ایران بر اثر تزریق و اعتیاد به ایدز مبتلا شده اند ولی هم اکنون روند شیوع ایدز در کشور از مدل تزریق به مدل مخاطرات روابط جنسی تغییر یافته است به طوری که میزان انتقال ایدز از طریق تزریق از ۹۰ درصد به ۵۶ درصد کاهش یافته است. معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: هم اکنون کشور ما در برنامه سوم ۵ ساله استراتژیک مقابله‍ی مستقیم با ایدز قرار دارد که از سال ۸۹ آغاز شده و تا سال ۹۳ ادامه خواهد یافت.
معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ارائه خدمات پیشگیری، مشاوره و آزمایش رایگان را سه رکن اساسی این برنامه اعلام کرد. گفتنی است نخستین مورد ابتلا به ایدز در کشور در سال ۱۳۶۶ گزارش شد.
شایان ذکر است پروفسور اولیلا برای آشنایی با اقدامات بهداشتی، درمانی کشورمان در زمینه ارتقای سلامت و بازدید از چند مرکز بهداشتی و برگزاری چند کارگاه در این زمینه به کشورمان سفر کرده است و امروز به بازدید از خانه بهداشت و مرکز بهداشتی، درمانی شهرری و همچنین فعالیت‌های اداره کل سلامت شهرداری تهران خواهد پرداخت.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s