اعتراض به اعدام فعالان کُرد به شمال کردستان رسید

هزاران نفر از مردم شهر مرزی “گور”در شمال کردستان با تجمعی اعتراضی در مقابل گذرگاه مرزی این شهرستان، اعدام دو زندانی سیاسی کُرد توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری روژ به نقل از  سایت “یوکسکوا” که اخبار مربوط به استان گەور (یوکسکوا) را پوشش می دهد، این تظاهرات روز پنجشنبه٣١ اکتبر در محکوم کردن اعدام “جبیب الله گلپری پور” و رضا اسماعیلی” دو تن از اعضای پژاک از سوی ایران، برگزار شد.

تظاهرات از سوی حزب صلح و دمکراسی، ب د پ، سازماندهی شده بود.

تعدادی از نمایندگان مجالس محلی ب د پ، مسئولان این حزب در منطقه یوکسکوا و تعدادی از شهرداران کُرد نیز در این تظاهرات شرکت کردند.

تظاهرکنندگان که از مرکز شهر جولمرگ و مناطق اطراف آن در این تجمع شرکت کرده بودند، پس از پیمودن حدود سه کیلومتر راهپیمایی در منطقه مرزی “اسندره” به تجمع خود پایان دادند.

“ایران، این طناب بر گردن تو نیز خواهد آویخت، صبرمان را لبریز مکن”، “شهید نمی میرد” و “فاشیست ها از اینجا بروید” از جمله شعارهایی بود که شرکت کنندگان در این تجمع سر می دادند.

نیروهای امنیتی ترکیه در گذرگاه مرزی اسندره، تدابیر امنیتی شدیدی را در پیش گرفته بودند.

“نایل دورماز”، رئیس مشترک شاخه ب دپ در منطقه یوکسکوا در سخنانی، ضـمن محکوم کردن این اعدام ها گفت: “امروز باید صدایمان به تهران برسد. باید تهران حرف ما را بشنود.”

“رحیم کُرد” از دیگر اعضای این حزب نیز به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت کردهای آن سوی مرز هم میهن ما هستند.

در ادامه این مراسم “عابدین انیش” از نمایندگان حزب صلح و دمکراسی در پارلمان ترکیه گفت: “شما به بهانه تجزیه طلبی و تروریسم ما را می کشید، اما ما به شما می گوئیم که تروریست و تجزیه طلب شما هستید. سکوت جامعه بین الملل در قبال این کشتار شرم آور است.”

حبیب الله گلپری پور” و “رضا اسماعیلی” دو زندانی سیاسی کرد بامداد روز ۴ آبان در زندان های ارومیه و سلماس اعدام شدند.

همچنین طی روزهای گذشته حکم اعدام “منصور آروند” زندانی سیاسی کُرد که هم اکنون در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه نگهداری می‌شود، از سوی دیوان عالی کشور تایید و در زندان به وی ابلاغ گردید.

اعدامهای اخیر موجی از اعتراضها را در میان شهروندان کُرد در بخش های مختلف کردستان به دنبال داشته است.

عصر روز چهار شنبه ۸ آبان، تعدادی از احزاب، نهادهای مدنی و فعالان سیاسی و نیز شهروندان کُرد تحت نام کمپین “نه به اعدام” با برپایی تجمعی در شهر سلیمانیه به اعدام زندانیان سیاسی کُرد و بلوچ اعتراض کرده و خواهان پایان دادن به این رویه از سوی جمهوری اسلامی ایران شدند.

پنج شنبه ٩ آبان نیز در شهرهای قلادزه و اربیل/هولیر در جنوب کردستان صدها نفر با محکوم کردن این اعدام ها تجمعهای اعتراضی برگزار کردند.

بیش از ٧٠ نفر از نویسندگان، فعالان سیاسی، مدنی و روزنامەنگاران کُرد با انتشار فراخوانی، ضمن اعلام نگرانی از ادامه اعدام های سیاسی در کردستان خواستار اعتصاب عمومی مردم در شرق کردستان شدند.

امضا کنندگان این فراخوان روز یکشنبه١٢ آبان/ ٣ نوامبر را به عنوان روز اعتصاب عمومی در کردستان انتخاب کردەاند.

 

gever1 اعتراض به اعدام فعالان کُرد به شمال کردستان رسیدgever2 اعتراض به اعدام فعالان کُرد به شمال کردستان رسیدgever3 اعتراض به اعدام فعالان کُرد به شمال کردستان رسیدgever4 اعتراض به اعدام فعالان کُرد به شمال کردستان رسید

gever5 اعتراض به اعدام فعالان کُرد به شمال کردستان رسید

gever6 اعتراض به اعدام فعالان کُرد به شمال کردستان رسید

gever7 اعتراض به اعدام فعالان کُرد به شمال کردستان رسید

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s