سی و دومین سالگرد ۱۳ آبان همانند سال‌های قبل برگزار شد

a8417f20 54cc 4fdf a0df a97a90916ea8 h 51088419 سی و دومین سالگرد ۱۳ آبان همانند سال‌های قبل برگزار شد

صادق ناحومی یکی‌ از فعالین سیاسی مقیم سوئیس خطاب به فرخ نگهدار می‌نویسد:
آقای فرخ نگهدار
مجبورم از شما بپرسم آیا شعار مرگ بر آمریکا چه از نوع چپش و یا از نوع اسلامیش ‌اش چه تفاوتی دارد ؟ به نظر شما چپ‌ها از آن شعار استفاده ابزاری نکردند ؟ ولی‌ اسلامی‌ها استفاده ابزاری ازش میکنند ؟ و یا اینکه این شعار جنسش متفاوت است یعنی‌ چه ؟ یعنی اینکه اصلا مشکل ما امروز فقط بررسی این موضوع است که مخترع این شعار کی‌ است چه فرق می‌کنه مال چه کسی باشد ؟ اگر اصل مسئله درسته پس بحث ندارد اگه اصل مساله غلطه ، چپ و مسلمان ندارد .
مشکله اصلی‌ ما الان این است رئیس جمهرر اصلاح طلب شما ساختار دولتش امنیتی است . و از اون روزی که تشریف آورده ماشین اعدام ‌اش نه تنها متوقف نشده بلکه از دولت قبلی هم پیشی گرفته است .
ایشان با شعار تدبیر و با حمایت شما اصلاح طلب‌ها مشروعیت پیدا کرده جامعه جهانی‌ را متقاعد کرده و وقت خریده تا بحران سوریه را خاموش و از بن بست تحریمی برهد . و اکنون که یک‌مقدار جان گرفته شعار ضد آمریکایی رواج گرفته و شرمسار اینکه سه تا وزیر دولت در راهپیمایی ضد آمریکایی شرکت میکنند . دولتی که وزیر آموزش و پرورش ‌اش در خیابان شعار مرگ بر آمریکا سر دهد عمق فاجعه را باید فهمید و به اقایانی که همچنان بر طبل تو خالی‌ اصلاحات میکوبند تبریک گفت

 

علیرغم تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا با یکدیگر و گفت‌وگوی یک ساعته وزرای امور خارجه دو کشور، مراسم روز “مبارزه با استکبار” در سال جاری هم همانند سال‌های قبل و بدون کمترین تغییری برگزار شد. دویچه وله فارسی

0,,17203099 303,00 سی و دومین سالگرد ۱۳ آبان همانند سال‌های قبل برگزار شد

به گزارش دویچه وله فارسی  ”روز جهانی مبارزه با استکبار” در ایران امسال هم همانند سه دهه گذشته با به آتش کشیدن پرچم‌های آمریکا و اسرائیل، سردادن شعار “مرگ بر آمریکا” و نمایش عروسک‌های “عمو سام” در مقابل سفارت سابق آمریکا در تهران برگزار شد.

تماس تلفنی باراک اوباما با حسن روحانی، چهره خندان محمدجواد ظریف در کنار جان کری (وزیران خارجه دو کشور) و یک ساعت گفت‌وگوی حضوری آنان در نیویورک ظاهرا تاثیری بر کیفیت برگزاری مراسم ۱۳ آبان نداشت.

وزرای آموزش و پرورش، آموزش عالی و بهداشت از جمله اعضای دولت بودند که در مراسم این روز شرکت کردند.

امسال نیز همانند ۳۲ سال گذشته شعارها همان بود و بیانیه پایانی مراسم نیز همان. امسال هم “ملت انقلابی ایران اسلامی” در بیانیه پایانی این مراسم اعلام کرد که “هر ملت و دولتی که به آمریکا اعتماد کند، ضربه خواهد خورد”.

شاید تنها تفاوت بیانیه پایانی مراسم امسال با سال‌های پیش از آن، اشاره مکرر به برنامه اتمی ایران، “مذاکره با کشورهای غربی” و “حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم” بود.

در بند چهارم این بیانیه آمده است: «ملت شجاع، بصیر و ولایت مدار ایران اسلامی، بهره‌مندی از دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را حق قانونی و مسلم خود دانسته و ضمن پشتیبانی و حمایت از رویکرد جدید سیاست خارجی دولت در روند مذاکرات هسته‌ای با گروه پنج به علاوه یک در چارچوب تاکتیک “نرمش قهرمانانه” و بر پایه اصل “عزت، حکمت و مصلحت”، حقوق و منافع ملی خود را در هیچ مذاکره‌ای قابل معامله نمی‌داند».

نویسندگان این بیانیه که خود را “شرکت‌کنندگان در تظاهرات ۱۳ آبان” معرفی کرده‌اند همچنین خواستار “عذرخواهی بی‌درنگ” دولت آمریکا از مردم ایران به دلیل “اشتباهات تاریخی” و لغو کامل و همه‌جانبه تحریم‌ها علیه ایران شده‌اند.

در بخش پایانی این بیانیه نیز با اشاره به “مطرح‌بودن گزینه نظامی علیه ایران” تصریح شده که “ملت شجاع و دلاور ایران اسلامی هرگونه اشتباه و غلطی از سوی دشمنان را با پاسخی قاطع، سخت و کوبنده مواجه و ایران را به گورستان متجاوزین تبدیل خواهند کرد”.

تغییر سخنران ویژه، ساعاتی قبل از شروع مراسم

تا ساعاتی قبل از شروع مراسم ۱۳ آبان سال جاری، قرار بود عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی و از “دانشجویان پیرو خط امام” در سال ۱۳۵۸ (گروهی که به سفارت آمریکا حمله کرد)، سخنران ویژه مراسم باشد. اما در آستانه برگزاری مراسم اعلام شد که به جای او سعید جلیلی سخنرانی خواهد کرد.

جلیلی که نامزد یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری و رقیب حسن روحانی بود، چهره‌ای نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای و پایبند به اصولی همچون دشمنی با آمریکاست.

دو تن از نمایندگان مجلس در گفت‌‌‌وگو با سایت “فردا”، تغییر سخنران مراسم ۱۳ آبان را “کج‌سلیقگی” و “قراردادن یک مراسم ملی در خدمت منافع گروهی” دانستند.

عزت‌الله یوسفیان ملا و غلامرضا اسداللهی ضمن انتقاد از تغییر ناگهانی سخنران ویژه مراسم ۱۳ آبان، هر دو اظهار داشتند که سخنران این مراسم همیشه از میان کسانی انتخاب می‌شده که مسئولیتی در حکومت داشته‌اند و عزت‌الله ضرغامی نیز چنین ویژگی را داشته است.

غلامرضا اسداللهی در این باره گفت: «سخنرانی آقای جلیلی که کاندیدای جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری بود به دلیل مواضع خاص خود و جریان حامی وی، سبب شد تا بین مردم شکاف ایجاد شود. چراکه بسیاری از اصولگرایان و جریان اصولگرایی، مواضع اعضای جبهه پایداری را قبول ندارند».

حمله به آمریکا

شاید انتخاب سعید جلیلی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد، را بتوان پاسخ به کسانی دانست که انتظار ۱۳ آبانی متفاوت از سال‌های گذشته داشتند. سخنان او در مراسم این روز بیش از هر چیز روی محور ضدیت با آمریکا با تکیه به سخنان آیت‌الله خمینی، رهبر فقید انقلاب اسلامی استوار بود. وی بدون اشاره مستقیم به افشاگری‌های ادوارد اسنودن درباره جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا از مکالمات روسای دولت برخی کشورها، این امر را نشانه حقانیت کسانی دانست که ۳۴ سال پیش سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند و آن را “لانه جاسوسی” دانستند.

جلیلی با اشاره به سخن معروف آیت‌الله خمینی که “آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند”، به مطلبی در مجله “بیزینس استاندارد” استناد کرد که به گفته او در آن عنوان شده همه روسای جمهوری آمریکا، از کارتر تا اوباما، با این حرف آیت‌الله خمینی موافق هستند که “آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند”.

این عضو شورای عالی امنیت ملی همچنین تصریح کرد که ملت ایران علیرغم تکثر و گوناگونی سلیقه‌ها، در “مبارزه با استکبار” و “مقابله با سیاست‌های خصمانه آمریکا” متحد و یکپارچه است. جلیلی همچنین بر پشتیبانی نظام جمهوری اسلامی از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تاکید کرد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s