تشکیل کمیته‌ای برای بازگشت ایرانیان مهاجر به کشور

1919805 Page  2 تشکیل کمیته‌ای برای بازگشت ایرانیان مهاجر به کشور

 

حسن قشقاوی معاون پارلمانی وزارت امور خارجه، ایران گفته است که قرار است کمیته‌ای برای بازگشت فعالان سیاسی خارج از کشور به ایران تشکیل شود.

چند سایت خبری در ایران به نقل از آقای قشقاوی نوشته‌اند حسن روحانی، رییس جمهور، از نمایندگان چندین وزارتخانه از جمله وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه خواسته است که این کمیته را برای بازگشت ایرانیان تشکیل دهند.

به نوشته سایت اینترنتی توس پرس، معاون وزیر خارجه ایران گفته است علت برنگشتن بعضی از ایرانی‌ها “القائات اپوزیسیون در خارج از کشور است.”

آقای قشقاوی گفت: “به عقیده من بسیاری از این ترس‌ها خودساخته است. این ترس هیچ ریشه‌ای ندارد.”

او ادامه داد که دولت ایران هیچ محدودیتی در دادن خدمات کنسولی به فعالان سیاسی که به هر دلیلی از ایران خارج شده‌اند ندارد.

پیش از این، محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران نیز در خصوص بازگشت به ایران گفته بود: “هر شخصی که خلافی نداشته باشد، تضمین می‌دهیم مشکلی نخواهد داشت.”

او با اشاره به ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران گفت: ” ترس بی‌مورد کسانی که در حوادث ۸۸ خلافی مرتکب نشدند را حل می‌کنیم. ”

این سخنان در حالی بیان شده که در روزهای اخیر روند اعدام ها در ایران به ویژه در مناطق کردستان و سیستان و بلوچستان، شدت گرفته است.

روز دوشنبه، شیرکو معارفی فعال سیاسی و مدنی کرد در زندان مرکزی شهر سقز اعدام شد و روز شنبه، چهارم آبان‌ماه ۱۳۹۲ حبیب‌الله گلپری‌پور، زندانی کُرد، در زندان ارومیه اعدام شد، پس از آن، رضا اسماعیلی (مامدی)، دیگر زندانی کُرد، در زندان شهرستان سلماس به دار آویخته شد.
این دو زندانی سیاسی به اتهام محاربه و عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) به اعدام محکوم شده بودند.

به گفته شیرین عبادی، تعداد اعدام ها در ایران از زمان انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران، به نسبت مدت مشابه سال قبل که محمود احمدی نژاد در قدرت بود، دو برابر شده است. او همچنین گفت تقریبا تمامی فعالان مخالف که پیش از انتخاب او زندانی شده بودند، هنوز هم در زندان هستند.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s