اوباما «وضعیت اضطراری» در قبال ایران را تمدید کرد

360B6E7F F910 4653 B4AB E970911A3BBC w640 r1 s اوباما «وضعیت اضطراری» در قبال ایران را تمدید کرد

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، روز سه‌شنبه، ۲۱ آبان‌ماه، مطابق با ۱۲ نوامبر، فرمان وضعیت اضطراری در قبال ایران را که نخستین بار در نوامبر سال ۱۹۷۹ صادر شد به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

در پیام مکتوب آقای اوباما به کنگره آمریکا که در وب‌سایت کاخ سفید منتشر شده آمده است از آنجا که روابط ایالات متحده با جمهوری اسلامی هنوز به حالت عادی بازنگشته، او تصمیم گرفته است که لازم است این وضعیت اضطراری ادامه یابد.

جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در ۱۴ نوامبر سال ۱۹۷۹ و پس از حمله دانشجویان پیرو خط امام به سفارت آمریکا در تهران فرمان وضعیت اضطراری ملی را برای مقابله با تهدید «غیرعادی و فوق‌العاده» ایران علیه «امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد» آمریکا صادر کرد.

ایران و آمریکا در ۱۹ ژانویه سال ۱۹۸۱ در الجزایر توافق‌نامه‌ای را برای پایان دادن به غائله گروگان‌گیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران امضا کردند. کارمندان سفارت پس از ۴۴۴ روز از اسارت آزاد شده و به کشورشان بازگشتند.

این فرمان وضعیت اضطراری در قبال ایران در حالی تمدید می‌شود که دولت آقای اوباما از سوی دیگر در مورد تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران و تاثیر آنها بر تلاش‌های دیپلماتیک در قبال تهران به قانون‌گذاران کنگره آمریکا هشدار داده است.

به باور کاخ سفید، تصویب تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی به معنای بی‌اثر شدن سیاست‌ورزی در برابر تهران و همین طور «حرکت آمریکا به سوی جنگ» است، چرا که گزینه‌های زیادی باقی نمی‌ماند.

همزمان وزارت خارجه ایالات متحده نیز روز گذشته اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا قرار است روز چهارشنبه، ۲۲ آبان‌ماه، به قانون‌گذاران در کنگره بگوید که تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در شرایط فعلی «اشتباه» است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، به سنا می‌رود تا در مورد تازه‌ترین دور گفت‌وگوها میان کشورهای ۵+۱ و ایران در ژنو که هفته گذشته برگزار شد گزارشی ارائه کند.

 

منبع: رادیو فردا

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s