طنز سیاسی- آیا روز ۲۰ نوامبر به «بمب هسته‌ای صلح آمیز!» خواهیم رسید؟

دارا ایرانی – خودنویس

131125 r24318illu p233 طنز سیاسی  آیا روز ۲۰ نوامبر به «بمب هسته‌ای صلح آمیز!» خواهیم رسید؟قرار است دور جدید مذاکرات ظاهرا بی‌پایان و بدون نتیجه جمهوری اسلامی با ۱+۵ درروز ۲۰ نوامبر برگزار شود. وزیر خارجه آقای ظریف هنوز به ژنو نرفته، گفته است «غنی‌سازی خط قرمز ما است». به‌راستی اگر این برنامه اتمی جمهوری اسلامی حقیقتا صلح آمیز بود، آیا نیازی به این‌همه بالا و پایین و لاپوشانی و مذاکرات بی پایان و بی‌نتیجه بود؟

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی برای رسیدن به بمب اتمی صلح آمیز شتاب بیشتری دارد تا رفع مشکلات حاد کشور مانند هوای آلوده، تورم بالا و اقتصاد به‌شدت فاسد و درآستانه فروپاشی. ظاهرا دولت اعتدال وامید فوریت‌های اصلی‌اش، یکی تسریع درروند اعدام‌ها و دیگری رسیدن به توافق هسته‌ای بود، چون هردو به بقا رژیم کمک می‌کند. بقیه را هم مانند سایر وعده‌ها پشت گوش می‌اندازیم و ۴ سال دیگر دوباره عده‌ای […] بنفش را پیدا می‌کنیم تا یا همین روحانی را مجددا انتخاب کنند و یا یکی دیگر را جایش بگذارند.

مطابق معمول، خوش‌بینی‌های دیپلماتیک مدل «آنتونی رابینز» خیلی بالاست. یعنی همه چیز دراین دنیا گل و گلستان است و یکی‌اش هم نتیجه مذاکرات هسته‌ای است. ویلیام هیگ سربلند و خندان می‌گوید به نتیجه مذاکرات خوش‌بین است. خانم اشتون هم خوش‌بین است.

از آن طرف جان کری می‌گوید طرف ایرانی مذاکرات بود که ادامه مذاکرات را رها کرد وگرنه به توافق رسیده بودیم.

این «‌خوش‌بینی دیپلماتیک» هم برای خودش عالمی دارد. همه خوش‌بین هستند ولی نمی دانند چرا به نتیجه‌ای نمی رسند. اصلا این بی‌نتیجه‌گی و بلاتکلیفی هم برای خودش عالمی دارد. بیشترین فایده‌اش این است که رژیم برای خودش بیشتر وقت می‌خرد و ابزار سرکوب را گسترش می‌دهد. حالا هوا آلوده است یا دلار هم‌چنان روی تومان تثبیت شده و پایین هم نمی‌آید مهم نیست… مهم این است که ما یعنی رژیم، روی کار باشیم و به «بمب اتمی صلح آمیز»مان هم برسیم.

لایک‌های آقای ظریف هم که درفیس‌بوک جای خودش را دارد. اگر هم نرسیدیم آن قدر مذاکرات را «کش» می‌دهیم تا کشدان ۱+۵ از جا دربرود و پاره شود.

آیا [نظام] به‌راستی در روز ۲۰ نوامبر به «بمب اتمی صلح آمیز» خواهد رسید؟

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s