ایـــــران : November 21, 2013 at 01:23PM

چرا فیروزه ایرانی در دنیا به نام سنگ ترکی مشهور است؟!
جنگ‌های صلیبی و خطای فرانسوی‌ها!

آبی، اصیل و اشرافی… این‌ها صفت‌هایی هستند که در تمام دنیا برای مرغوب‌ترین سنگ ایرانی به کار می‌رود. سنگ فیروزه‌ اما در دنیا با نام دیگری شناخته می‌شود.

نیشابور تنها یک معدن فیروزه داشت که قديمى‌ترين معدن فعال دنيا بود. با کشف جسدى در شهر قديمى تپه برج کارشناسان دریافتند که سابقه بهره‌برداری از این معدن به بيش از ۵ هزار سال می‌رسد. مرغوب‌ترین فیروزه دنیا از همین معدن به سراسر دنیا صادر می‌شود.

فيروزه سنگ ملى ايران به حساب می‌آید و رنگ فيروزه نيشابورى به عنوان بهترين رنگ فيروزه در دنيا شناخته می‌شود.

فیروزه نیشابور در واقع از دل سنگی بیرون می‌آید که از گدازه‌های متعلق به دوران سوم ایجاد شده. با عبور آب‌هاى سطحى در شکاف‌هاى اين سنگ‌ها تغییراتی در بافت و مواد تشکیل‌دهنده گدازه اتفاق افتاده و باعث تشکيل فيروزه شده است. فیروزه، ماده کانی کمیابی در دنیا است و در واقع سنگ زنده‌ای است که می‌تواند بعد از استخراج تغییر رنگ و خاصیت پیدا کند.

قیمت‌گذاری فیروزه در ایران توسط بانک مرکزی صورت می‌گیرد. این سنگ قیمت مشخصی ندارد چون هيچ دو فيروزه‌ای يكسان و يک وزن نيستند. معيار ارزش‌گذاری برای فیروزه، سنگ معدن فيروزه نيشابور است و فیروزه‌های نقاط دیگر ایران و دنیا با قیمت فیروزه نیشابور سنجیده می‌شوند.

به غیر از ایران فیروزه در شبه جزیره سینا، جنوب غربی آمریکا (آریزونا، کالیفرنیا، ال‌پازو) و چین در استان‌های هوبای و یونان یافت می‌شود.

در اوایل قرن سیزدهم به سنگ فیروزه در زبان فرانسوی “Turkoys” گفته شد. در آغاز قرن پانزدهم میلادی به این سنگ تزئینی “pierre turquoise” و یا “سنگ ترکی” گفته شد.

در قرن‌های گذشته تجارت فیروزه محدود بود. در دوران جنگ‌های صلیبی، سربازانی که از مناطق مختلف اروپا در این جنگ‌ها شرکت داشتند، فیروزه ایران را که در ترکیه بدست آورده بودند با خود به اروپا بردند. آن‌ها می‌پنداشتند که این سنگ تزئینی باید متعلق به مناطقی از ترکیه باشد در حالی‌ که این سنگ از ایران به ترکیه تجارت می‌شد.

فیروزه یکی از قدیمی‌ترین جواهرات تزئیتی است که اشراف و قدرتمندان بسیاری از اقوام را به خود جلب کرده است. برخی معتقدند فیروزه حافظ انسان در مقابل “قدرت‌های شیطانی” است. برخی دیگر نیز بر این باورند که رنگ سنگ فیروزه با سلامتی انسان و تغییر در آن رابطه مستقیم دارد.

برگرفته ار دویچه وله فارسی
ایـــــران

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s