سخنگوی اشتون: رفع تحریم‌ها منوط به تایید اقدامات ایران توسط آژانس است

BYd7LIrCQAAYek .jpg large سخنگوی اشتون: رفع تحريم‌ها منوط به تاييد اقدامات ايران توسط آژانس است

 

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرد که رفع تحریم‌های بین المللی علیه ایران پس از آن آغاز می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقدامات ایران در چارچوب توافق ژنو را تایید کند.

هانا کاویانی در گفت‌وگو با سخنگوی مسوول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا نخست از او پرسیده است که آیا تاریخ اعلام شده از سوی مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مبنی بر مذاکرات کارشناسان تهران و گروه پنج به علاوه یک در وین برای اجرایی شدن توافق ژنو را تایید می‌کند؟

مایکل مان: ابتدا اجازه دهید تاکید کنم که ما هنوز دقیقا نگفتیم که روزهای ۱۸ و ۱۹ (آذر) به طور مشخص مذاکره خواهیم کرد. اما در آن هفته، قرار است که مذاکرات فنی بین نمایندگان شش کشور، ایران و آژانس برگزار شود.

این مذاکرات در سطح کارشناسان برای بررسی نحوه به اجرا در آوردن توافق ژنو انجام خواهد شد. همچنین باید زمان دقیق برای اجرایی شدن این توافق مشخص شود، و به عبارت دیگر باید بین طرفین هماهنگی دقیق و لازم انجام شود که چگونه «برنامه اقدام مشترک» را اجرایی خواهیم کرد.

همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی باید در جریان اقدامات به طور دقیق باشد تا بتواند برای بازرسی و راستی آزمایی اقدام کند. در نتیجه یک روند طبیعی در ادامه مذاکرات است

آیا مشخص است که در راستای برنامه اقدام مشترک، طرفین با چه اقداماتی شروع می‌کنند و پیش می‌روند؟

مشخص است که باید در این زمینه گفت‌وگو شود. اما آنچه باید اتفاق بیفتد این است که ایران باید آنچه در ژنو بر سر آن توافق شده را اجرا کنند. این اقدامات باید تحت نظارت آژانس انجام شود و توسط این نهاد تایید شود. این اقدام اول است. و پس از اینکه تایید شد و آژانس این تاییدیه را به ما منتقل کرد،‌ ما باید در راستای توافقی که کردیم، اقدام کنیم. اقداماتی که به طور مشخص شامل تعلیق موقتی تحریم‌ها می‌شود. ما در بروکسل، از سوی کشورهای اروپایی،‌ مطمئننا طرح قانونی را که برای این قدم لازم است از پیش آماده می‌کنیم تا به محض اینکه تاییدیه آژانس درباره اقدامات ایران را دریافت کردیم، بتوانیم در راستای رفع تحریم‌ها قدم برداریم.

این بدین معناست که گام‌های طرفین همزمان برداشته نخواهد شد؟

به هر حال در یک مواردی همزمانی وجود دارد. اما آنچه که بر سر آن توافق شده این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به صورت مستقل اقدامات ایران و تغییراتی که ایجاد خواهد کرد را تایید کند. و پس از این گزارش ما برای رفع تحریم اقدام می‌کنیم. آشکار است که جزییات دقیق اینکه این اقدامات چگونه باشد، موضوع نشست کارشناسی آینده خواهد بود.

صحبت از تحریم کردید. در روزهای گذشته خبری درباره تحریم دوباره ۱۷ شرکت ایرانی شنیدیم. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این تصمیم اتحادیه اروپا را «سیاسی» خواند و عباس عراقچی هم اگرچه گفته که این تحریم‌ها در تناقض با توافق ژنو نیست، اما آن را خلاف روحیه همکاری و حسن نیت خوانده است. واکنش شما به این گفته‌ها چیست؟

همان‌طور که گفته شد،‌ این تحریم‌ها خلاف محتویات توافقنامه ژنو نیست. طرفین از مدتها پیش بر روی این تحریم‌ها کار می‌کردند. دادگاه اروپایی تصمیم را تنها بر مبنای یک موضوع حقوقی گرفت و به هیچ عنوان وارد سیاست‌های تحریم اتحادیه نمی‌شود.  از همین رو رای به مخالفت با تحریم‌ها داد.

ما سعی کردیم که درباره راه‌های پیش روی خود فکر کنیم، و تصمیم به گنجاندن مجدد این شرکت‌ها در فهرست تحریم‌ها گرفتیم به نحوی که نکات فنی‌ای که دادگاه اروپایی به آن اشاره کرده بود را هم برآورده کنیم. این اقدام تغییری در سیاست تحریم ما نمی‌دهد و به آن شدت نبخشیده و در عین حال آن را ضعیف هم نکرده است. عملا حفظ وضع موجود است. در نتیجه این تحریم‌ها به هیچ عنوان در تضاد با توافق ژنو نیست.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s