مادر ستار بهشتی: بسته شدن پرونده قتل عمد به دنیا نشان داد که شکنجه هست ولی مسولان می ترسند عنوانش کنند

016418465 30300 مادر ستار بهشتی: بسته شدن پرونده قتل عمد به دنیا نشان داد که شکنجه هست ولی مسولان می ترسند عنوانش کنند

مادر مرحوم ستار بهشتی: «من قتل شبه عمد ستار را قبول ندارم و آن را مسخره می دانم. دادگاه با بستن پرونده قتل عمد ستار کل سیستم را زیر سوال برد. آنها با این کار نشان دادند که تنها یک نفر یعنی بازجوی ستار خطا نکرده که او را محاکمه کنند و قضیه تمام شود بلکه کل سیستم خطا کرده است و نمی توانند کل سیستم را محاکمه کنند. بسته شدن پرونده قتل عمد ستار به دنیا نشان می دهد که شکنجه هست، خیلی هم هست فقط مسولان می ترسند که عنوانش کنند.»

 

مادر مرحوم ستار بهشتی، زندانی که در آبان ماه سال ۹۱ که گفته می‌شود به دلیل ضرب وشتم وشرایط نگهداری نامناسب ماموران پلیس فتا جان باخت در اعتراض به بسته شدن پرونده قتل عمد فرزندش به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «من قتل شبه عمد ستار را قبول ندارم و آن را مسخره می دانم. دادگاه با بستن پرونده قتل عمد ستار کل سیستم را زیر سوال برد. آنها با این کار نشان دادند که تنها یک نفر یعنی بازجوی ستار خطا نکرده که او را محاکمه کنند و قضیه تمام شود بلکه کل سیستم خطا کرده است و نمی توانند کل سیستم را محاکمه کنند. بسته شدن پرونده قتل عمد ستار به دنیا نشان می دهد که شکنجه هست، خیلی هم هست فقط مسولان می ترسند که عنوانش کنند.»

گیتی پورفاضل، وکیل پرونده قتل ستار بهشتی روز سه شنبه ۱۲ آذر ماه از بسته شدن پرونده قتل عمد ستار بهشتی با خبر شد. او طی احضار نامه قبلی روز سه شنبه به شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی رفت و در آنجا به او اعلام شد که دادگاه قتل عمد را نپذیرفته و پرونده اتهام قتل عمد بسته شده است. خانم گیتی پور فاضل در گفتگوی با خبرگزاری دولتی ایرنا با اعلام این خبر گفت: «ما مرگ ستار بهشتی را همچنان قتل عمد می دانیم و شبه عمد را قبول نداریم.» او همچنین گفت برای رسیدگی به اتهام شبه قتل عمد باید مجددا طرح دعوا کرد.

مادر ستار بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا او مجددا قصد طرح دعوا با اتهام شبه قتل عمد را دارد؟ گفت: « دیروز خانم پورفاضل، وکیل بچه ام به من تلفنی این خبر را داد. حال همان روزهای را دارم که خبر مرگ ستار را بهم دادند. هنوز نمی دانم چه کار می خواهم بکنم. گیجم. روز چهارشنبه هفته آینده با خانم پور فاضل، وکیلم قرار حضوری داریم تا با هم صحبت کنیم و تصمیم قطعی را بگیریم.»

ستار بهشتی، متولد سال ۱۳۵۶، کارگر و وبلاگ‌نویس ایرانی بود که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی فیسبوک از سوی ماموران پلیس فتا بازداشت شد. در مدت بازجویی به شدت از سوی پلیس فتا شکنجه شد و در همین جریان درگذشت و در گورستان رباط کریم نزدیک محل زندگیش به خاک سپرده شد.

گوهر عشقی با اشاره به مدارک پزشکی موجود در پرونده و اعتراف بازجوی فرزندش مبنی بر اینکه قتل عمد بوده است به کمپین گفت: «در یک گزارش پزشکی که در پرونده موجود است، نوشته شده که ستار دچار خونریزی کبد، کلیه، ریه و مخچه شده و به این دلیل اکسیژن به نقاط مختلف بدنش نرسیده و بتدریج فوت کرده است. جالب تر اینکه هر بار  من با آقای شهریاری، بازپرس پرونده صحبت می کردم او به من می گفت که قتل ستار عمد بوده است. بازجویش نیز از من طلب بخشش  کرد. حالا نمی دانم چطور آقای شهریاری نظرش را ناگهان تغییر داد و گفته که قتل شبه عمد بوده است.»

گوهر عشقی گفت: « می گویند که ضرباتی به ستار وارد شده اما این ضربات کشنده نبوده است. می گویند مرگ ستار از آن مرگ های نادر است که علتش مشخص نیست. این حرف ها چه معنی دارد؟ بالاخره یکی نباید به من بگوید پسرم چطور مرد. پسر ۳۵ ساله ای که هیچ بیماری  نداشت، سه روز بعد از بازداشتش مرد. یعنی چطور مرده؟ خودشان می گویند ستار سکته نکرده، مرگش هم غیر طبیعی نبوده پس دلیلش بالاخره چه بوده است؟»

گوهر عشقی با اظهار اینکه روزهای سختی به آنها گذشته است، گفت: «خیلی روزهای سختی به ما گذشت. به من اجازه ندادند صورت بچه ام را قبل از دفن ببینم و فقط دیدم که با کفن خونی او را در قبر گذاشتند، بارها تهدید شدیم و فحش شنیدیم، از همه این روزها گذشتم چون امیدوار بودم قاتل بچه ام محاکمه می شود اما حالا می بینم که اتهام قتل عمد برداشته شده است. نمی دانم شاید حتی بازجویش آزاد هم شده باشد. فقط می دانم خیلی مسخره است و من هرگز این ظلمی که به من رفت را نمی بخشم.»

آبان ماه امسال یک منبع آگاه به پرونده ستار بهشتی از کشف گزارش پزشکی در میان پرونده ۳۰۰ هزار صفحه ای ستار بهشتی خبر داد که طبق آن خونریزی ریه، کبد، کلیه و مخچه در زمان بازداشت آقای بهشتی مطرح شده است و طبق نظر پزشکان متخصص که این گزارش را خوانده اند مرگ حتمی ستار در اثر خونریزی داخلی و مغزی او بوده است.

چند روز پس از انتشار این خبر، رضا حیدرپور، پزشک بهداری زندان اوین که ستار بهشتی را در بدو ورود به زندان معاینه کرده و گزارش پزشکی را نوشته بود دستگیر شد و هم اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد و اطلاعی از او در دست نیست.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s