مصباح یزدی: ولی فقیه اگر اشتباه هم کرد نباید بگویم اشتباه بود

71777 145 مصباح یزدی: ولی فقیه اگر اشتباه هم کرد نباید بگویم اشتباه بود

حسن روحانی در حال اقتدا به خامنه ای

 

محمد تقی مصباح یزدی روز پنجشنبه ۱۲-۱۲-۲۰۱۳ در یک همایش دولتی در قم گفت:” حتی اگر ولی فقیه اشتباه کرد نباید بگوییم اشتباه کرده است”.

یزدی افزود:” در طول این ۳۰ و اندی سال نمی‌‌توانیم بگوییم ولی فقیه اشتباه کرده است و حتی اگر فرضا اشتباه کرد، شما باید به وظیفه خود عمل کنید.”

به گزارش العربیه به نقل از فارس آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اهمیت حکم ولی فقیه اظهار داشت:” حکم ولی فقیه از فتوای مراجع بالاتر است زیرا فتوای هیچ مرجعی برای مرجع دیگری حجت نیست، ولی اگر ولی فقیه حکمی صادر کرد همه مراجع باید اطاعت کنند و حق نقض حکم را ندارند.”

مصباح یزدی از نظریه پردازان اصولگرایی است که برای ولی فقیه ارتباط آسمانی قائل است. او پیش از این گفته بود ” مخالفت با ولایت ‌فقیه در حد شرک بالله است”.

تمجیدهای مصباح یزدی از آیت الله خامنه‌ای با واکنش‌های متعددی در ایران مواجه شده است. او پیشتر گفته بود عملکرد رهبر جمهوری اسلامی ایران نزدیک به معصومین است.

مصباح یزدی در بخش دیگری از اظهارات خود به تشریح واقعه کربلا پرداخت و ولی فقیه را به ” مسلم ” و ” ولی عصر” را به امام حسین تشبیه کرد. او بیعت با آیت الله خامنه‌ای را در حد بیعت با مسلم فرستاده امام سوم شیعیان دانست.

مصباح یزدی گفت:” این ارتباط امروز نیز قابل برقرار کردن است … امام حسین … مسلم را به کوفه فرستاد و مردم موظف بودند که با مسلم بیعت کنند و بیعت کردن با وی با بیعت با سیدالشهدا … تفاوتی نداشت.”

او تاکید کرد امام سوم شیعیان ” از هزار و ۴۰۰ سال پیش برای امروز ولی فقیه را به عنوان نماینده” معرفی کرده بود.

مصباح یزدی تاکید کرد:” معتقدیم نسبت ولی فقیه در این عصر مانند نسبت حضرت مسلم و سید الشهدا … است.”

او سپس بر این اساس نتیجه گیری کرد که در حال حاضر از طریق پشتیبانی از ولی فقیه می توان شعار ” کل یوم عاشورا ” را زنده کرد.

مصباح یزدی افزود:” ما در این زمینه می ‌لنگیم و در بیان شعار «جانم فدای رهبر» مشکلی نداریم ولی در عمل و اطاعت باید این میزان بررسی شود. … باید بدانیم ولی فقیه نماینده امام است و اطاعت از او مانند اطاعت از امام است.”

گفتنی است که مصباح یزدی در یکی از سخنرانی‌های خود در سال‌های گذشته گفته بود که ” مردم چیکاره اند که در نوع حکومت دخالت کنند” او دمکراسی را خلاف اسلام می داند و بارها در سخنرانی‌های خود گفته است در اسلام مفهومی برای اکثریت وجود ندارد و او از جمله کسانی است که به خشونت در اسلام اعتقادی راسخ دارد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s