نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شده

Image 1 نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شده

پس از لیونل مسی بازیکن آرژاننینی، و فرناندا لیما نوبت به مهاجم بوسنیایی منچسترسیتی انگلیس رسیده تا در فیس بوک به وی حمله شود.
پس از حمله، توهین و تحقیر بی‌سابقه جنسی علیه فرناندا لیما Fernanda Lima بازیگر/مجری/مدل برزیلی، که مجری قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۱۴ بود، وی صفحه فیسبوک خود را غیرفعال کرد. صفحه رسمی‌ باراک اوباما نیز مورد هجوم ” حمله‌های سازمان یافته ” قرار گرفت

رضا پهلوی گویا آمده از “مسی” بابت کامنت‌های توهین‌آمیزی که برخی هم‌وطنان در صفحه این فوتبالیست نوشته‌اند عذرخواهی کرده است. پیش از این هم افرادی در صفحه مسی چنین کرده بودند و حتا جمشید مشایخی هم از این بابت عذر خواهی کرده است. حال در این میان عذرخواهی رضا پهلوی به مذاق برخی‌ها چندان خوش نیامده و گاها زبان به تمسخر گشوده‌اند. حالا دلیل این امر چیست نمی‌دانم. شاید مثلا منظورشان این باشد که تو فرزند محمدرضا پهلوی و نوه رضا شاه هستی که در ایران چه‌ها که نکردند و ….
خب دوست عزیز شما که این‌همه اهل “بخشیدن و فراموش کردن” ویا بخشیدن و فراموش نکردن” هستی که حتا با این توان بالایی که در گذشت داری، می‌توانی پورمحمدی و انواع و اقسام عالی‌جنابان خاکستری‌پوش و سرخ‌پوش را مورد بخشش قرار دهی و حتا فراموش کنی بیا و از رضا پهلوی که پیش از انقلاب اسلامی سن و سالی و پست و منصبی نداشت و دستش مانند این عزیزان رنگی به خون کسی نیز آلوده نیست بگذر و رضایت بده که بتواند به عنوان یک شهروند از یک فوتبالیست عذرخواهی کند.
می‌دانم که می‌توانی و بزرگواری‌ات را پیش از این در برابر سران نظام جمهوری اسلامی نشان هم داده‌ای.
لطفا نشویم مصداق زمانی “بخشش به خروار” و گاهی “حساب به دینار”.

بهزاد مهرانی
۲۰ آذر ۱۳۹۲

904102 10200567872454279 1817192880 o نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شده

در این تصویر یک زن و مرد فرانسوی (برنارد هانری یکی‌ از اعزای عفو بین‌الملل ) دیده میشوند و روی پلاکارد نوشته شده: “متجاوز را سرزنش کنید، نه زنان را”

 

Fernanda Lima Rodrigo filhos juntos casal g meos colo todos familia foto نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شده

فرناندا لیما در کنار همسر و دو فرزند خردسالش

angelina نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شده

مهرماه سال ۱۳۹۰ گذشته کارگردان حکومتی به نام فرج الله سلحشوربه یک زن نام آور بین‌المللی فحاشی کرد و گفت: هنرپیشه‌های زن ایران خودشان یک پا آنجلیانا جولی هستند و برای سینمایی که فاحشه خانه است باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین المللی بیاورد.

 PRI: Iranians share their anger, and apologies, over the World Cup draw in Brazil

پس از آنکه اظهارات در خور ستایش جناب آقای جمشید مشایخی در مذمت برخورد‌های ناشایست با لیونل مسی را شنیدم، از خودم پرسیدم چرا هنرپیشه پیشکسوت کشورمان هیچ نامی‌ از مجری زن برنامه نیاوردند که به خاطر مدل لباسش، مورد زشت‌ترین دشنام‌ها قرار گرفت و حتی مورد تهدید جنسی‌ نیز واقع شد. آیا چون کمتر از لئونرندو مسی معروف بود؟ یا حمایت و عذر خواهی‌ از فرناندا لیما، مهر تاییدی بر مدل لباس ایشان تلقی‌ میشد و آقای مشایخی هرچند که با فرهنگ دنیای آزاد آشنا هستند، به دلیل اینکه در ایران زندگی‌ میکنند با توجه به جو سرکوب جمهوری اسلامی ترجیح دادند که وارد آن حیطه نشوند که البته  تا حدودی هم قابل درک است.

ضمن تشکر و قدردانی‌ از نکاتی‌ که آقاایان رضا پهلوی و بهزاد مهرانی مطرح کردند، مایل هستم انتقادی نسبت به نامه شاهزاده رضا پهلوی را مطرح کنم:

اگر جمشید مشایخی از این رو که در داخل مرز‌های ایران زندگی‌ میکنند، نمی‌تواند به صراحت رفتار زن ستیزانه جمهوری اسلامی را محکوم نماید، چرا شما که در یک کشور آزاد زندگی‌ می‌کنید نه تنها فحاشی و تهدید جنسی‌ یک زن از سوی هزاران نفر ( که با توجه به شواهد و قرائن این حملات سازماندهی شده صورت گرفت*) نکردید، بلکه در نامه که جهت دلجویی نوشتید هیچ نامی‌ از این مجری، هنرپیشه و مدل سر شناس برزیلی نیاوردید؟ آیا صرفاً از منظر یک طرفدار تیم فوتبال برزیل این نامه را نوشتید؟ اگر در همان نامه، نام آوردن از فرناندا لیما  میسر نبود آیا میتوانید در نامه‌ای جداگانه به این موضوع بپردازید تا نگاه برابرخود را به جایگاه زن و مرد به نمایش بگذارید؟

گروهی از منتقدان نامه به مسی همانطور که آقای مهرانی به درستی‌ اشاره کردند، آقای رضا پهلوی را به دلیل جایگاه خانواده گی‌‌ ایشان مورد حمله قرار دادند، و روزگار چه طنز تلخی‌ پیش روی ما گذشته  که منتقدان همان کسانی‌ هستند که دائما صحبت از بخشیدن عالیجنابان رنگ وارنگ جمهوری اسلامی که در جنایت های بیشمار دست داشته اند، به میان می‌‌آورند و خود را اپوزیسیون نیز معرفی‌ میکنند! گروهی دیگری از منتقدان اما عذر خواهی‌ از خارجیان را کسر شأن می‌دانند.

BBC Fernanda Lima 300x253 نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شدهگروهی نیز معتقدند این اتفاقت در همه جای دنیا افتاده و خیلی‌ مساله مهمی‌ نیست. ولی‌ از آنجا که این حملات زنجیره‌‌ای در رسانه‌‌های بین مللی انعکاس گسترده‌ای یافته، و با حیثیت تک تک ما ایرانی‌‌ها بازی می‌کند پس لازم است درصدد ریشه یابی‌ و معالجه این مسائل بر بیایم، هرچند که بسیاری از ما ایرانیان اجلترین راه حال یعنی به زیر فرش جارو کردن مشکلات را بر می گزینیم.

اما بهتر است بپذیریم محکوم کردن این رفتار زننده، و احترام به یک انسان دیگر که ملیت و فرهنگش با ما متفاوت است، نه تنها بیگانه پرستی‌ نیست بلکه به رشد فرهنگی‌ نسل فعلی و آینده کشور خود ما کمک شایانی خواهد کرد.

مگر زمانی‌ که ملیت‌های مختلف در دفاع از حقوق هموطنان ما به پا خواستند و به خیابان آمدند بیگانه پرستی‌ کردند؟

در فرهنگ حاکم بر ایران، و بسیاری از کشور‌های دیگر زنی‌ که مورد تجاوز جنسی‌ قرار می‌گیرد، زنان و دخترانی که مورد تجاوز جنسی‌ قرار میگیرند، اغلب از طرف حکومت، اجتماع و حتی خانواده نیز محکوم میشوند و به دلیل نوع پوشش خود این چنین مورد سرزنش قرار میگیرند : ” اگر اینطوری لباس نمیپوشیدی، چنین بلایی هم سرت نمی‌‌آمد “.

همچنین درک قابل درک است دفاع از حق انتخاب نوع و مدل لباس زنان، با توجه به هتاکی هایی که میشود، شهامت بسیار زیادی می‌طلبد، اما با توجه لزوم فرهنگ سازی در این زمینه که در نهایت امنیت بیشتری برای همسران، خواهران، مادران و دختران خود ما فراهم خواهد کرد، اجتناب ناع پذیر است. من نیز به همانند آقای مهرانی انتشار نامه و اطلاع‌رسانی را حق مسلم شما می‌دانم و منتظر واکنش شما در مقابل فرهنگ زن ستیز هستیم.

سهیل پرهیزی

۲۱ آذر ۱۳۹۲

* دلایل زیادی جمع آوری شده که نشان میدهد این حملات سازماندهی شده بود و بیم آن میرود که باز هم تکرار شود، علاوه بر همهٔ این دلایل، سوالی که برای من مطرح شده این است:

اینجانب شخصاً با نام فرناندا لیما پس از اینکه به او فحاشی شد آشنا شدم. پس چگونه هزاران نفری که به عنوان بی‌ فرهنگ شناخته میشوند، بلافاصله پس از پخش برنامه نام و آدرس صفحه فیسبوک مجری برنامه را یافتند تا همزمان به صفحه فیسبوک او حمله ور شوند؟

541368 375227225866601 512331174 n نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شده

بهروز وثوقی، جمشید مشایخی، بهمن فرمان آرا، فخری خوروش، پروانه معصومی در دیدار با شهبانو فرح پهلوی

جمشید مشایخی در تماسی تلفنی با برنامه «۹۰»، ضمن عذرخواهی از مسی و در حالی که از این اتفاق بسیار ناراحت بود، گفت: اصلا فکر نمی‌کنم ایرانی بی‌ادب باشد. اتفاق زشتی رخ داده است. در کشور ما ادبای زیادی وجود داشته‌اند و ما باید الگو باشیم. تیم ملی ما نماینده ایران در بین فرهنگ‌های جهان است که می‌خواهد در جام جهانی نهال عشق و صلح را در دل همه مردم جهان بکارد.
او گفت: من از مسی که یکی از بهترین بازیکنان جهان است، عذرخواهی می‌کنم و صورتش را می‌بوسم و می گویم آن کس که به شما بی‌احترامی کرده ایرانی نیست. من از شما تمنا می‌کنم که مسی را به ایران دعوت کنید تا به گونه‌ای این اتفاق را از دلش دربیاوریم.
مشایخی در پاسخ به این سوال که آیا ایران می‌تواند در جام جهانی از گروهش صعود کند؟ گفت: ما اگر قهرمان اخلاق شویم خیلی بهتر است.
در برنامه «نود» همچنین علی کفاشیان در واکنش به حرکت ناپسند برخی کاربران فیس بوک، گفت: متاسفانه این اتفاقی است که افتاده و ما بعضی از مواقع در ورزشگاه‌های‌مان هم می‌بینیم که چنین مسائلی رخ می‌دهد. در بازی رفت ایران مقابل تایلند مسعود شجاعی را ناراحت کردند. با این حال ما حتما یک نامه به رییس فدراسیون آرژانتین، می‌نویسیم که عذرخواهی ما را به لیونل مسی منتقل کند. تاریخ تولدش را در بیاورید تا ما یک کادو برایش بخریم!
رضا پهلوی نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شده

رضا پهلوی در کنار خانواده

نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی

آقای مسی عزیز، به عنوان یک طرفدار مشتاق فوتبال ، و کسی که عمیقا به یک ورزش سالم معتقد است ، من از اظهارات اخیر برخی از افراد ارتجاعی که شخصا به شما در صفحه فیس بوک حمله کردند، متاسف شدم. در حالی که این نوع رفتار متاسفانه غیر قابل اجتناب در سراسر جهان توسط اقلیتی از مردم است ، این امر در ایران نیز صدق می‌کند. اکثریت بزرگی از ایرانیان همواره با ادب و احترام از ورزشکاران جهان یاد میکنند، به ویژه ستاره های بزرگ مانند خودتان . بسیاری از جوانان ایرانی‌ پیراهن ورزشی شما را به نشان تحسین میپوشند. من شخصا معتقدم که شما احتمالا بهترین بازیکن فوتبال بودید که تاکنون مشاهد کرده ام ، و رفتار شما چه در داخل و چه خارج از زمین نمونه بود است.   بنابرین من امیدوارم که شما نظر‌های آن عده‌ی کوچکی که رفتار جوانمردانه ورزشی را نادیده گرفتند را به عنوان نشانه‌ای از رفتار ملتی ورزش دوست در نظر نگیرید.   حالا که ایران به جام جهانی‌ نزدیک میشود، من هموطنان ایرانی را به اندازه خودم تشویق به لذت بردن از بازی می‌کنم ، اما با رعایت احترام به همه کسانی که سخت برای رسیدن به این مسابقات باشد تلاش کرده اند.     من مشتاقانه منتظر تماشای بازی تیم ما ملی در مقابل تیم ملی آرژانتین در برزیل تابستان آینده هستم!   با احترام،   رضا پهلوی

123 نامه شاهزاده رضا پهلوی به لیونل مسی وانتقادات مطرح شده

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s