شرط آمریکا برای شرکت ایران در نشست ژنو ۲ درباره سوریه

79E248E9 16DA 41F4 BD04 3AD28EDAD87D w640 r1 s شرط آمريکا برای شرکت ايران در نشست ژنو ۲ درباره سوریه

از راست: سرگئی لاوروف، جان کری و اخضر ابراهیمی در نشست پاریس

 

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که اگر ایران با تصمیمات نخستین کنفرانس ژنو درباره سوریه موافقت کند، واشینگتن آماده است که از این کشور برای شرکت در نشست آتی ژنو دعوت کند. همزمان وزیر خارجه روسیه خواستار دعوت ایران و عربستان به نشست ژنو ۲ شده است.

جان کری روز دوشنبه، ۲۳ دی ماه، پس از گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه، به خبرنگاران گفت: «تهران می‌تواند در این مذاکرات شرکت کند منوط به اینکه با توافقات صورت گرفته در نخستین کنفرانس ژنو درباره سوریه موافقت کند، از جمله با تشکیل یک دولت انتقالی».

وی اظهار داشت: «ایران باید به طور رسمی اعلام کند که آیا با تصمیمات این کنفرانس موافق است یا نه. اگر ایران به این چارچوب متعهد باشد، ایالات متحده نیز حضور این کشور در نشست ژنو ۲ را تایید خواهد کرد».

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، وی اظهار داشت: «من از ایران می‌خواهم که به جمع ۳۰ کشور حاضر در مذاکرات صلح پیرامون سوریه بپیوندد. این یک دعوت رسمی است».

وزیر امور خارجه روسیه نیز پس از دیدار با همتای آمریکایی‌اش در پاریس گفت که ایران و عربستان سعودی باید به نشست ژنو ۲ درباره سوریه دعوت شوند.

سرگئی لاوروف تصریح کرد: «حضور ایران و عربستان در چنین نشستی امری بدیهی است. ما امیدواریم که دبیرکل سازمان ملل سرانجام برای کشورهایی که حضورشان تاثیرگذار است، دعوتنامه بفرستد».

وی اظهار داشت که بان کی مون در دعوت از کشورها برای کنفرانس ژنو ۲ نباید تحت تاثیر «اقتضائات ایدئولوژیکی» قرار گیرد.

وزیر خارجه روسیه افزود: «در حال حاضر گفت‌وگوهای اتمی با ایران در جریان است. ایالات متحده آمریکا هر زمان که لازم بوده است، در جریان حضور نظامی‌اش در عراق و افغانستان، با ایران مذاکره کرده است، فارغ از هر گونه اختلاف ایدئولوژیکی‌اش».

آقای لاروف می‌گوید که به نظر او، بحران سوریه کم‌اهمیت‌تر از مسئله اتمی ایران نیست و تمام کشورهایی که به نوعی تاثیرگذار در این بحران هستند از جمله ایران و عربستان، باید به نشست ژنو ۲ دعوت شوند.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است که در نشست ژنو ۲ قرار است موضوع تشکیل دولت انتقالی بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد تا راهی برای حل و فصل بحران سه ساله سوریه پیدا شود. این بحران تاکنون جان نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر را گرفته است.

مخالفان بشار اسد بارها گفته‌اند که بشار اسد با استفاده از کمک‌های نظامی ایران و روسیه اقدام به بمباران مناطق مسکونی کرده و علیه مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

گروه‌های اپوزیسیون سوریه می‌گویند که در راه حل نهایی صلح، بشار اسد هیچ نقشی نباید داشته باشد.

 

منبع: رادیو فردا 

navi شرط آمريکا برای شرکت ايران در نشست ژنو ۲ درباره سوریه

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، دوشنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۲ برای اولین بار مستقیما بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را به همکاری در جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت متهم کرد. اما یک روز پیش از آن حسن روحانی، در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۲ در دیدار با وائل الحلقی، نخست وزیر رژیم سوریه که در رأس هیئتی وارد تهران شد، مقاومت رژیم دمشق را در مقابل فشارهای داخلی و خارجی ستود و بار دیگر مخالفان رژیم دمشق را تروریست خواند و گفت : “خطرناکترین تروریست‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای امروز در سوریه اجتماع کرده اند.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s